Reading Time: 3 minutes

Szukasz diety, która zapewni Ci większe uczucie sytości? A może marzysz o skutecznym zwiększeniu deficytu kalorycznego, zapominając o uciążliwym podjadaniu? Dieta białkowa, określana również mianem diety proteinowej, to bez wątpienia strzał w dziesiątkę! Zmniejszenie masy ciała odbywa się stopniowo, a przy dodatkowej redukcji cukru efekt diety proteinowej będzie bardzo szybko zauważalny.

Sprawdź, co warto umieścić w jadłospisie na diecie białkowej. Poznaj najważniejsze zasady przygotowywania jadłospisu proteinowego.

Na czym polega dieta białkowa?

Każdy, kto, choć odrobinę zna podstawy funkcjonowania ludzkiego organizmu, wie, że białko pełni w procesach metabolicznych kluczową funkcję. W diecie proteinowej (białkowej) właśnie białko jest najważniejszym składnikiem odżywczym. Znacznie mnie spożywa się w niej tłuszczów, a o węglowodanach najlepiej w tym okresie po prostu zapomnieć. Białko jest podstawowym budulcem mięśni oraz istotnym składnikiem, np. krwi. Bez niego organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować, rozwijać się i regenerować.

Dieta białkowa polega zatem na spożywaniu posiłków, w których dominuje właśnie białko. Odpowiednio zbilansowane dania zapewniają szybką utratę wagi. I co ważne, jedzenie wciąż może być pyszne a dania urozmaicone.

przygotowywanie proteinowego posiłku

Dieta proteinowa i białkowa — czy to jest to samo?

Tak, białko często jest określane również jako proteiny. Pod tą nazwą kryje się związek organiczny, który tworzą aminokwasy. Jak już wiesz, białko jest najważniejszym budulcem w organizmie. Jeśli stawiasz na regularne treningi i zależy Ci na rozbudowaniu masy mięśniowej, to proteiny szybko Ci w tym pomogą. To właśnie one odpowiadają za wzmacnianie masy mięśniowej, ale też podwyższoną efektywność w trakcie treningów siłowych.

Dieta białkowa jest odpowiednia nie tylko dla tych, którzy jedzą mięso. Mogą z niej korzystać także wielbiciele odżywania w stylu wegetariańskim, ponieważ białko odzwierzęce można zastąpić białkiem roślinnym.

Może ten artykuł również Cię zainteresuje → Co jeść na keto? Przykładowy jadłospis na diecie ketogenicznej.

Jakie produkty wybierać na diecie białkowej?

Na diecie białkowej bez wątpienia warto stawiać na nabiał i chude mięso. Produkty odzwierzęce takie jak mleko, jogurty, twarogi oraz sery zawierają najwięcej białka. W przypadku mięs warto zrezygnować z tłustych dań przygotowanych z mięsa wieprzowego. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest spożywanie drobiu pod postacią piersi kurczęcej lub podudzia indyczego. Połączenie nabiału mięsnego ze świeżymi warzywami bez ciężkich sosów z pewnością sprawi, że efekt będzie widoczny już po kilku tygodniach.

Codzienny jadłospis warto urozmaicić np. szeikami proteinowymi. Gotowa porcja wymieszana w szejkerze z wodą lub z mlekiem może stanowić odżywczą przekąskę i szybko zaspokoi głód, gdy pojawi się ochota na coś słodkiego.

składniki posiłku proteinowego

Czy dieta białkowa jest dobra na odchudzanie?

Dieta proteinowa, czyli taka, która jest bogata w białko, najczęściej jest stosowana właśnie wtedy, gdy pojawia się chęć zrzucenia zbędnych kilogramów. Nie od dziś wiadomo, że zbyt wysoka waga nie jest korzystna dla ludzkiego organizmu a co gorsza, wraz z nią pojawia się zwiększone ryzyko zachorowań na choroby takie jak nadciśnienie oraz cukrzyca.

Dieta białkowa, dzięki odpowiednim proporcjom przyspiesza spalanie tłuszczu, dzięki czemu waga szybciej spada. Przy prawidłowo zbilansowanej diecie proteinowej rzadziej pojawia się także efekt jojo, co w przypadku szybkiej utraty wagi może mieć miejsce.

Może ten artykuł również Cię zainteresuje → Ile kosztuje catering do domu na miesiąc?

Zdrowie na diecie białkowej — jak białko wpływa na metabolizm?

Według badań człowiek, który decyduje się na zastosowanie zasad diety białkowej w swoim jadłospisie, przyspiesza swój metabolizm nawet o 25%. Ponadto działanie białka skutecznie zmniejsza potrzebę podjadania, ponieważ ten składnik odżywczy redukuje głód. Jak już wiesz, najwięcej białka występuje w produktach mlecznych oraz w chudym mięsie. Na proces utraty wagi ma wówczas wpływ również wyższa zawartość wapnia, który naturalnie występuje w wielu takich produktach.

A więc, jeśli zależy Ci na skutecznej utracie wagi bez efektu jojo, śmiało możesz zdecydować się na zastosowanie jadłospisu zgodnego z wytycznymi diety białkowej. A po wprowadzeniu regularnych ćwiczeń ruchowych, oprócz utraty wagi szybki zauważysz również poprawę jędrności skóry.

Skorzystaj z cateringu dietetycznego Torba Smaku, w którym możesz zamówić pyszne i urozmaicone menu z dietą niskowęglowodanową. Poznaj nasze propozycje i dołącz do grona stałych klientów.