Reading Time: 3 minutes

Na czym polega dieta wegetariańska? Taki jadłospis przygotowuje się bez uwzględniania owoców morza, ryb oraz wszelkich typów mięsa. Dieta wegetariańska, która w ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność i wiąże się przede wszystkim ze stylem życia, to alternatywa dla jadłospisów, w których produkty odzwierzęce grają pierwsze skrzypce. Oto co warto o niej wiedzieć.

Sprawdź, czym charakteryzuje się jadłospis na diecie wegetariańskiej. Czy to modny trend, czy zdrowe i smaczne dania dla każdego?

Co wyróżnia dietę wegetariańską?

Dieta wegetariańska polega na eliminacji produktów pochodzenia zwierzęcego. Z pewnością, jeśli nigdy nie byłeś na takiej diecie, teraz zastanawiasz się nad tym, czy produkty roślinne są w stanie dostarczyć tyle samo energii, co zwierzęce. Odpowiedź na to pytanie brzmi twierdząco. W końcu człowiek jest istotą z natury roślinożerną, pomimo tego,  od setek lat w naszej kulturze jedzenia mięso jest mniej lub bardziej popularne.

Dieta wegetariańska we współczesnym świecie jest wybierana z różnych powodów. Do najczęściej wymienianych zaliczamy obecnie:

  • Czynniki etyczne — zabijanie zwierząt, by móc je zjeść jest niezgodne wieloma, wysokowrażliwymi ludźmi, którzy nie zgadzają się na takie znieczulenie wobec innych istot żywych.
  • Czynniki religijne — spożywanie pokarmów mięsnych jest niezgodne z wierzeniami lub ograniczeniami, które narzuca na człowieka wiara.
  • Czynnik ekologiczny —  hodowla i przetwórstwo w tym obszarze budzą wiele kontrowersji, co przyczynia się do wzrostu zainteresowania dietą wegetariańską.

Pomysły na zbilansowaną owsiankę→ Przeczytaj więcej na naszym blogu

Dieta wegetariańska - gotowanie

Jakie produkty zakazane są na diecie wegetariańskiej?

Tak jak już wspominaliśmy, w diecie wegetariańskiej wybór produktów jest ograniczony pochodzeniem. Wszystko, co pochodzi od zwierząt, czyli mięso, tłuszcze, lub z przetwórstwo ryb są zakazane.

W zamian za to, zwolennicy diety wegetariańskiej stosują roślinne zamienniki. Zamiast tłuszczu zwierzęcego, wybierają oleje roślinne. Zamiast jaj, wybierają produkty, które wykazują się podobnym działaniem. Dieta wege nie przez wszystkich jest jednoznacznie traktowana. Z pewnością znasz w swoim otoczeniu ludzi, którzy zrezygnowali z mięsa, ale produkty mleczne oraz jaja spożywają? W tym przypadku jest to bardzo indywidualną kwestią.

Czy dieta wegetariańska może być smaczna?

Oczywiście, że tak. Odpowiednio przygotowane dania na diecie wegańskiej są smaczne i zdrowe, a do tego lekkostrawne. Rośliny zawierają całą listę niezbędnych witamin i minerałów, które umożliwiają swobodne funkcjonowanie ludziom. Ponadto warto wiedzieć, że wiele dań klasycznych ma swoje zamienniki w diecie wegetariańskiej. Zasady są proste — obróbka produktów roślinnych oraz stosowanie przypraw lub specjalnych dodatków sprawiają, że posiłki świetnie smakują i zapewniają odpowiednią dawkę energii. Ale o tym za chwilę 🙂

Dieta wege a energia na cały dzień

Dzięki odpowiednio zbilansowanym posiłkom i np. zamianie białka zwierzęcego na białko roślinne można żyć pełną piersią i bez ograniczeń, a deficyt energetyczny po prostu się nie pojawia. To bardzo ważna kwestia, o której bez wątpienia warto rozmawiać. Produkty roślinne są łatwiej trawione i w mniejszym stopniu obciążają organizm. Dzięki temu wielu ludzi, przechodząc na dietę wegańską, traci zbędne kilogramy i czuje się fizycznie lepiej. Energia, która przy diecie klasycznej jest pożytkowana na trawienie obfitych i ciężkich dań mięsnych, zostaje spożytkowana na inne cele, dzięki czemu organizm zachowuje energetyczny balans.

Ile kalorii powinienem spożywać? → Przeczytaj więcej na naszym blogu

Zdrowa wegetariańska dieta

Dieta wegetariańska — przepisy na pyszne dania

Bez wątpienia, przechodząc na dietę wegetariańską, warto eksperymentować. Czasem, danie, które z nazwy lub z wyglądu nie jest zbyt atrakcyjne, gwarantuje efekt „nieba w gębie”. Oto kilka propozycji, na które bez wątpienia warto zwrócić uwagę.

  • Gulasz z soczewicy z awokado i orzechami nerkowca — barwne danie zarówno pod kątem wizualnym jak i smakowym, a do tego bardzo łatwe w przygotowaniu.
  • Leniwe tofu z sosem z boczniaków — dla wielbicieli tofu, każda propozycja z tym produktem wzbudza pełnię szczęścia. Tofu okraszone lekkim sosem grzybowym to bez wątpienia must have na diecie wegetariańskiej.
  • Steki z kalafiora z mozzarellą, komosą, fasolką i masłem — kolejna propozycja, którą wykonasz w mniej niż 30 minut, a nawet największy głód zaspokoi ze smakiem.

Oczywiście dania obiadowe to nie wszystko. Sałatki z serem fetą, brownie z bakłażana oraz pasty kanapkowe to dodatki, które sprawią, że każdy posiłek będzie zjadany z oczekiwaną przyjemnością.

Postaw na produkty prosto z natury i ciesz się świetnym zdrowiem każdego dnia

Wybierz rodzaj diety i ciesz się jadłospisem, który pozwala czerpać przyjemność z jedzenia i jest zgodna z Twoją naturą. W Torbie Smaku zawsze masz wybór. Bez względu na to, jaki jest Twój cel, zaspokoimy Twoje potrzeby. Skontaktuj się z nami. Określ sposób żywienia, a my zajmiemy się przygotowaniem świeżych dań i dowieziemy je pod wskazany adres.