Reading Time: < 1 minute

Każdy z nas do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje innej ilości energii. Jednak jaka ilość kalorii w ciągu dnia będzie najlepsza i jak ją wyliczyć?

Czym jest zapotrzebowanie kaloryczne?

Zapotrzebowanie kaloryczne (energetyczne) określa ilość kalorii, którą dostarczamy każdego dnia z pożywieniem. Energia ta zapewnia naszemu organizmowi prawidłowe funkcjonowanie, z uwzględnieniem podejmowanych w ciągu dnia aktywności.

Aby wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne, powinniśmy zapoznać się z terminami podstawowej oraz całkowitej przemiany materii.

Podstawowa przemiana materii (PPM) określa najniższą ilość energii zapewniającą nam przeżycie w warunkach ogólnego spoczynku, bez podejmowania dodatkowo aktywności fizycznej.

Całkowita przemiana materii (CPM) wskazuje za ilość energii potrzebnej do pokrycia wszystkich wydatków energetycznych w ciągu doby. Składa się na nią podstawowa przemiana materii (PPM), podejmowana w ciągu dnia aktywność fizyczna oraz termiczny efekt pożywienia.

Jak wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Całkowitą przemianę materii wyliczamy, mnożąc wartość podstawowej przemiany materii przez współczynnik aktywności fizycznej. Zarówno metabolizm podstawowy (PPM), jak i współczynnik aktywności fizycznej (tzw. PAL, physical activity level) są niezbędne w celu ustalenia kaloryczności diety.

Od jakich czynników zależy kaloryczność diety?

Zapotrzebowanie kaloryczne człowieka zależy od takich czynników jak wiek, płeć, wzrost, aktualna masa ciała i poziom aktywności fizycznej.

Niezależnie od tego, czy chcesz schudnąć, czy utrzymać aktualną masę ciała, kontrolowanie kaloryczności diety co jakiś czas może przynieść wiele korzyści i wesprzeć Cię w drodze do wymarzonej sylwetki.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia w dobraniu kaloryczności diety, nie wahaj się i umów się na darmową konsultację telefoniczną z naszym dietetykiem.

Autor: Justyna Pietrzyk – dietetyk