Reading Time: 3 minutes

Utrzymanie właściwej wagi ciała we współczesnym świecie jest nie lada wyzwaniem. Zastanawiasz się dlaczego? A no dlatego, że na każdym kroku czyhają na nas mniejsze lub większe pokusy. Na półkach sklepowych, tuż przy kasie znajduje się tzw. „zakup ostatniej szansy”, w parku ulubione lody tradycyjne, a w osiedlowym sklepie fast foody na wyciągnięcie ręki. Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne u dzieci, nastolatków i osób dorosłych, by uniknąć chorób związanych z nadwagą? Oto garść istotnych informacji właśnie na ten temat.

Sprawdź, w jaki sposób można wyliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne z uwzględnieniem płci oraz wieku.

Czym jest dzienne zapotrzebowanie kaloryczne?

Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne wyliczane jest na podstawie wieku, wzrostu oraz płci. W wyliczeniach bierzemy również pod uwagę aktywność fizyczną, która jest ważnym czynnikiem, decydującym o tym, ile Twój organizm potrzebuje energii, by utrzymać dobrą formę przez cały dzień.

Zapotrzebowanie kaloryczne bowiem to paliwo, dzięki któremu człowiek może prawidłowo się rozwijać oraz funkcjonować. Utrzymanie stałego dziennego spożycia kalorii to ogromne wyzwanie, jednak bez wątpienia jest to możliwe. Odrobina dyscypliny w połączeniu z konsekwentnym dążeniem do celu umożliwiają utrzymanie indywidualnych nawyków w ryzach i pozytywnie wpływają na zdrowe funkcjonowanie organizmu.

Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne zaspokaja podstawowe funkcje organizmu. Dzięki niemu organizm może oddychać, wykonywać procesy fizjologiczne, zadbać o odnowę komórek oraz wykonywać aktywność fizyczną.

liczenie kalorii

Co bierze się pod uwagę w obliczaniu dziennego zapotrzebowania kalorycznego?

Aby obliczyć dzienne zapotrzebowanie energetyczne u człowieka, niezbędne jest podanie kilku najważniejszych czynników. Oto one:

  • wysokość ciała,
  • waga ciała,
  • wiek,
  • płeć,
  • poziom aktywności fizycznej.

Jak wiemy, człowiek człowiekowi wcale nie jest równy. Każdy z nas ma inny wygląd, inną figurę  oraz inne potrzeby. Mimo że pod względem procesów fizjologicznych nasze organizmy działają podobnie, to już w przypadku procesów metabolicznych, każdy z nas jest nieco inny. I właśnie dlatego, do obliczenia dziennego zapotrzebowania kalorycznego potrzebujemy przeliczyć powyższe dane. Wówczas wynik jest miarodajny i pozwala doprowadzić w diecie do deficytu kalorycznego, by zmniejszyć wagę ciała, lub nadwyżki kalorycznej, by ją rozbudować.

Może ten artykuł również Cię zainteresuje → Najpopularniejsze rodzaje diet. Czy znasz je wszystkie?

Ile wynosi dzienne zapotrzebowanie kaloryczne u dziecka?

Każde dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje niezbędnych dla organizmu wartości odżywczych. Jeśli zadbamy o to, by dzienne zapotrzebowanie kaloryczne było na odpowiednim poziomie i nie zapomnimy o aktywności fizycznej w formie zabawy na placu zabaw lub gry w piłkę, już w pierwszym etapie życia możemy pozytywnie wpłynąć na procesy metaboliczne w organizmie. Według wyliczeń dietetyków dziecko w wieku od 7 do 9 roku życia potrzebuje dziennie około 1900 kcal.

liczenie zapotrzebowania kalorycznego

Jak obliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne u nastolatków?

W wieku nastoletnim organizm potrzebuje nieco więcej energii, do prawidłowego rozwoju. Jest to związane z okresem dojrzewania, podczas którego dochodzi do zmian w ciele fizycznym. Dziewczęta w tym okresie potrzebują mniej kalorii na dobę w porównaniu do chłopców, by móc prawidłowo się rozwijać. W zależności od masy ciała oraz wzrostu dziewczynka pomiędzy 14 a 18 rokiem życia może potrzebować od 1800 do 2200 kalorii.

W przypadku chłopców w okresie nastoletnim dzienne zapotrzebowanie kaloryczne będzie jeszcze większe. Jest to bowiem okres, w którym przedstawiciele płci męskiej szybko rosną, a ich ciało zmienia się na bardziej męskie poprzez na przykład rozbudowanie klatki piersiowej oraz barków. Szacuje się, że chłopcy pomiędzy 14 a 18 rokiem życia mogą potrzebować dziennie od 2200 do 3200 kalorii na dobę.

Może ten artykuł również Cię zainteresuje → Czy catering się opłaca? Skonfiguruj dietę i sprawdź cenę wyżywienia.

Jak obliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne u dorosłych?

Zastanawiasz się, jak obliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne u dorosłych? Jeśli chcesz dokonać wyliczeń ręcznie, podstaw swoje dane do jednego z poniższych wzorów:

  • kobiety: PPM = (10 x masa ciała w kilogramach) + (6,25 x wzrost w centymetrach) + (5 x wiek w latach) – 161
  • mężczyźni: PPM = (10 x masa ciała w kilogramach) + (6,25 x wzrost w centymetrach) + (5 x wiek w latach) + 5

Podstawienie swoich danych umożliwia dokładne wyliczenie dziennego zapotrzebowania kalorycznego zarówno dla dziecka jak i dla osoby dorosłej. Warto jednak po otrzymaniu wyniku wziąć pod uwagę jeszcze aktywność fizyczną i cel wyliczeń. Jeśli zależy Ci na redukcji masy ciała, można dodać ruch i pilnować kaloryczności przygotowywanych dań. A w przypadku osób, które chcą utrzymać swoją wagę, ale regularnie uprawiają sport, kaloryczność można zwiększyć średnio o 200-300 kcal na dobę.

Zadbaj o siebie pilnując dziennego zapotrzebowania kalorycznego z Torbą Smaku

Skorzystaj z gotowych rozwiązań z opcją dowozu pod wskazany adres. W Torbie Smaku wiemy, że dzienne zapotrzebowanie kaloryczne ma ogromną wartość, dlatego każdy posiłek przygotowujemy zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem. Skontaktuj się z nami.