Reading Time: 4 minutes

Czytając lub słysząc hasło „dieta mamy” od razu widzimy kobietę z ciążowym brzuchem lub z maluszkiem w wózku. Jednak w oczach dietetyków, żywienie każdej mamy ma ogromne znaczenie, nie tylko tej, która nosi pod swoim sercem nowe życie. Sprawdź, na co powinna zwrócić uwagę mama aktywna fizycznie, mama pracująca oraz mama karmiąca po porodzie. Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Edukacja ma ważne znaczenie, więc dziś edukujemy kobiety. Jaka dieta dla mamy (nie tylko) karmiącej? Sprawdź, jak dobrze się odżywiać.

Od czego powinna być uzależniona dieta mamy?

Kluczem do tego, by czuć się dobrze, jest korzystanie z paliwa, które ma dobre źródło. Ważna jest również regularność zażywania tegoż paliwa, by organizm wiedział, że o określonej porze może liczyć na posiłek i nie musi magazynować zapasów na przysłowiową czarną godzinę. A więc każdy jadłospis, również dieta mamy, powinien spełniać te podstawowe wymagania. Ilość posiłków, ich kaloryczność oraz zawartość minerałów, witamin i innych składników odżywczych nie jest już tak oczywista. Dobra dieta to taka bowiem, która jest szyta na miarę potrzeb człowieka, który będzie z niej korzystał. I w tym miejscu nie można pominąć tego, jaki styl życia prowadzi kobieta: właśnie przygotowuje się do zajścia w ciąże, urodziła dziecko i jest w okresie połogu, czy też przygotowuje się do kolejnych zawodów w biegach przełajowych. Te kwestie sprawiają, że dobra dieta dla mamy, powinna być szyta na miarę jej potrzeb. Zastanawiasz się, jak to osiągnąć? Czytaj dalej.

dieta pudełkowa posiłki

Co warto umieścić w jadłospisie mamy?

Życie każdej mamy to nie tylko obowiązki w domu, zajmowanie się maluchami i praca zawodowa jednocześnie. W natłoku tych wszystkich życiowych zadań są kobiety, które znajdują jeszcze czas i siłę na pielęgnowanie swoich pasji. A każda mam z pewnością wie, jak dobrej organizacji wymaga chęć spełniania się na innym polu niż te wynikające z obowiązków rodzicielskich oraz te, które wynikają ze zobowiązań zawodowych.

Przy intensywnym trybie życia każda mama powinna zadbać o swój jadłospis. Spożywane pokarmy powinny być bowiem nie tylko zdrowe (co jest przecież oczywiste), ale przede wszystkim powinny być również odpowiednio zbilansowane.

Każda dieta mamy powinna być zatem:

  • odpowiednio skomponowana pod względem mikro i makroskładników,
  • bogata we wszystkie niezbędne witaminy i minerały, by nie powstawały niedobory, np. wapń, jod, witamina D, żelazo,
  • ukierunkowana na picie odpowiedniej ilości wody na dobę, ponieważ w ten sposób wspomagamy procesy metaboliczne i inne zachodzące w organizmie każdego dnia.

Być może zainteresuje Cię również ten artykuł → Proste dania na diecie lekkostrawnej. Najważniejsze informacje i smaczne przepisy.

Dieta dla mamy aktywnej fizycznie — co warto jeść, by być w dobrej formie?

Regularna aktywność fizyczna to oprócz czasu poświęconego na treningi, również zauważenie potrzeby spożywania posiłków o odpowiedniej kaloryczności i o prawidłowym bilansie energetycznym. W sporcie mówi się, że te dwie kwestie powinny być na tym samym poziomie w hierarchii zawodnika. I nie ważne, czy ćwiczenia odbywają się w ramach odskoczni od domowych obowiązków, czy też stanowią filar budowania kondycji w określonym, zawodowym celu.

W diecie kobiety trenującej niezwykle ważne są poniższe makroskładniki i mikroskładniki:

  • białko,
  • tłuszcze,
  • węglowodany,
  • woda,
  • witaminy i minerały,
  • żelazo,
  • kwas foliowy,
  • witamina C.

Zachowanie odpowiednich proporcji to dostarczenie organizmowi tego, czego potrzebuje, by zachować witalność i energię niezbędną do kolejnego treningu.

mama gotująca z córkami

Dieta odchudzająca dla mamy karmiącej po porodzie — czy to dobry pomysł?

Dodatkowe kilogramy, które pojawiają się w czasie ciąży, często spędzają sen z powiek po porodzie. Nie ma co kryć, że życie kobiety po narodzinach dziecka wywrócone zostaje do góry nogami, a do tego jeszcze ulubione ciuchy sprzed ciąży, wciąż są zbyt małe, by móc w nich chodzić (tak, to może i powoduje często frustrację). Dieta odchudzająca dla mamy karmiącej to jednak nie zawsze dobry pomysł. Wszystko dlatego, że może zaburzyć proces laktacji. Gdy decydujesz się na karmienie maluszka piersią, zaleca się zwiększenie ilości kalorii w diecie o ok. 500 kcal dziennie. Ponadto dieta mamy karmiącej powinna być bogata w białko oraz tłuszcze roślinne. Istotną rolę w tym okresie odgrywa również kwas omega-3 oraz DHA. Ponadto warto pamiętać, że woda jest głównym składnikiem mleka matki, więc w tym okresie należy zwiększyć ilość wypijanej wody o ok. 1 litr na dobę.

Jeśli zadbasz o prawidłowy bilans posiłków i odpowiednie nawodnienie, dodatkowe kilogramy szybko odejdą w niepamięć. Tym bardziej że przy noworodku często nie da się bezczynnie posiedzieć.

Dieta dla mamy pracującej — jak ją skomponować?

Mama pracująca z pewnością większości z nas kojarzy się z ogromną energią, która sukcesywnie gasi każdy pożar. Nadmiar obowiązków to nie jest stan, który służy komukolwiek. A więc i w tym przypadku warto zadbać o odpowiednią dietę, by mieć siłę walczyć z przeciwnościami dnia codziennego. Czego potrzebuje mama pracująca w diecie? Oczywiście, dużo witamin i minerałów, ale też białka i węglowodanów. Dobrze zbilansowany jadłospis bez wątpienia sprawi, że nastrój będzie lepszy, a siły witalne utrzymają się na stałym poziomie.

Być może zainteresuje Cię również ten artykuł → Dieta wegetariańska. Modny trend czy zdrowe dania dla każdego?

Dopasuj dietę pudełkową do swoich potrzeb — mamo, zadbaj o swoje odżywianie!

Każdy człowiek zasługuje na zaspokojenie podstawowych potrzeb, a jedzenie również się do tych potrzeb zalicza. Dlatego każda kobieta, każda mama powinna zadbać o odpowiednio zbilansowane posiłki, które są dopasowane do jej potrzeb i do jej stylu życia. Pamiętaj, że alternatywą dla tych, które nie mają czasu na gotowanie samodzielne w domu, są oferty firm z dietą pudełkową.

Skorzystaj z gotowych rozwiązań i pozwól o siebie zadbać tym, którzy są w tym naprawdę dobrzy!