Regularna aktywność fizyczna, nawet jeśli jest tylko hobbistyczna, rodzi w głowie pytania o dopasowanie diety do stylu życia. Jaka dieta dla sportowców? Co powinno znaleźć się w jadłospisie i dlaczego warto zadbać o ciało pomiędzy treningami? To pytania, na które znajdziemy dziś odpowiedzi.
Poznaj zasady tworzenia diet dla sportowców. Sprawdź, jak ułożyć taki jadłospis, i jakie wartości odżywcze są w nim najważniejsze.
Czym charakteryzuje się dobra dieta dla sportowców?
Skomponowanie diety dla ludzi, którzy regularnie trenują to nie tylko ułożenie klasycznego planu żywieniowego. Na barkach dietetyka spoczywa bowiem ogromna odpowiedzialność. Prawidłowo ułożony jadłospis wpływa na poprawę wyników w sporcie. A do tego posiłki są źródłem witamin, minerałów, białka, które dodają energii i budują masę mięśniową.
Aktywność ruchowa przyspiesza przemianę materii w organizmie, dlatego tak ważne jest, by oprócz regularnych treningów znaleźć optymalny sposób żywienia. Prawidłowo zbilansowane posiłki przygotowywane pod okiem dietetyka sprawiają, że budowanie formy trwa krócej, a ciało fizyczne sportowca tryska energią.
Dlaczego sportowcy potrzebują przemyślanej diety żywieniowej?
Regularne treningi siłowe, biegi długodystansowe, kolarstwo, a nawet fitness, czy pilates w pewien sposób zmuszają organizm do zmiany trybu funkcjonowania. Jeśli w czasie ćwiczeń wyciskasz z siebie „siódme poty”, to w pewnym momencie, gdy nie zadbasz o ciało od środka, zauważysz, że traci ono moc. Prędzej czy później następstwem takich sytuacji jest brak ochoty na treningi i porzucenie postawionych sobie wcześniej celów. Odpowiedni plan żywieniowy bez wątpienia pomaga zadbać o sylwetkę i zachować siły witalne na optymalnym poziomie.
Oprócz tego, że dieta sportowców powinna być odpowiednio zbilansowana, czyli dopasowana do indywidualnych potrzeb człowieka pod względem zawartości białka, tłuszczu oraz węglowodanów, to warto pamiętać również o stałych porach spożywania posiłków. Organizm szybko zauważy, że każdego dnia o tej samej porze otrzymuje niezbędne wartości odżywcze, przez co nie będzie magazynował zapasów. Sylwetka i skóra osoby ćwiczącej wyglądają wówczas zdrowo i promiennie.
Być może zainteresuje Cię również ten artykuł → Dieta 1200 kcal a efekt jojo
Kiedy warto zastosować dietę sportowców?
Dieta dla sportowców to jadłospis tworzony w odpowiedzi na potrzebę ludzi aktywnych fizycznie. Jeśli Twoim celem jest zrobienie jednego lub dwóch treningów w tygodniu, to możesz rozważyć wprowadzenie specjalnej diety, ale nie jest to aż tak bardzo konieczne. W takich sytuacjach wystarczy wprowadzić drobne zmiany żywieniowe, wybierając np. więcej produktów białkowych, rezygnując ze słodkich przekąsek, alkoholu. Natomiast profesjonalni sportowcy trenują codziennie, co sprawia, że dieta jest kluczowym elementem całego procesu, w którym ciało przygotowuje się do olimpiady lub zawodów. Wówczas budowa masy mięśniowej lub lepszej kondycji powinna odbywać się pod okiem dietetyka z odpowiednio zbilansowanym planem żywieniowym.
Czy jadłospis w diecie sportowca ma większe znaczenie niż w innych przypadkach?
Żaden specjalista do spraw żywienia nie ma wątpliwości co do tego, że skład i jakość posiłków mają duży wpływ na jakość życia człowieka. Jadłospis zawsze warto dopasowywać do indywidualnych potrzeb człowieka, uwzględniając jego styl życia. To jedyna skuteczna droga do tego, by układ pokarmowy był zdrowy, a w przyszłości ryzyko wystąpienia dysfunkcji układu pokarmowego było mniejsze. Jak wiemy, dieta to nie tylko ilość kalorii, ale także prawidłowe dopasowanie składników odżywczych względem personalnego zapotrzebowania. I właśnie dlatego możemy przebierać w różnych formach żywienia. Dieta lekkostrawna powstaje z myślą o seniorach, dieta odchudzająca umożliwiała zrzucenie zbędnych kilogramów, a dieta dla sportowców ułatwiała budowanie formy i osiąganie lepszych wyników w czasie treningów.
Być może zainteresuje Cię również ten artykuł → Dieta białkowa. Co umieścić w jadłospisie proteinowym?
Jakie wartości odżywcze powinny się znaleźć w diecie dla osób aktywnych fizycznie?
Specjaliści informują, że dieta sportowca powinna składać się z węglowodanów od 45 do 60%. W znacznej części przypadków zaleca się wybieranie produktów, które charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym. Ważne są także zdrowe tłuszcze pochodzenia roślinnego oraz białko z chudego mięsa, oraz nabiału. Decydując się na regularne treningi, warto pamiętać również o warzywach — zwłaszcza tych w kolorze zielonym. Kluczem do osiągnięcia świetnych wyników oraz wypracowywania kolejnych rekordów jest często osiągnięcie optymalnej masy ciała o niskiej zawartości tkanki tłuszczowej.
Zbilansowana dieta sportowca skraca czas wypracowania wymarzonej formy
Każdy, komu choć raz w życiu zależało na tym, by pozbyć się tkanki tłuszczowej lub na zbudowaniu większej masy mięśniowej, wie, że tylko przemyślana i długoterminowa dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną i samodyscypliną pomagają tego dokonać. W tym przypadku wybór drogi na skróty, szybko może przyczynić się do falstartu. Jeśli zależy Ci na trwałych wynikach, postaw na świadome odżywianie w połączeniu z prawidłowo dopasowanym planem treningowym. Tak najczęściej wygląda droga na sportowy szczyt.
Szukasz cateringu z dowozem do domu? Skorzystaj z oferty Torby Smaku, gdzie stawiamy na różnorodność i właściwy dobór wartości odżywczych. Skorzystaj z platformy i złóż pierwsze zamówienie.